Nitrat i Næstved Kommune
Nitrat kommer især fra gødning og findes i grundvandet mange steder. Kravværdien er 50 mg/l.
| Parameter | Vandværk | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | Arløse vandværk | 2,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 23.10.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Bistrup vandværk | 3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 15.01.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Bonderup Vandværk A.m.b.a | 1,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 15.11.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Bøgesø-Flintemose vandværk | 1,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.02.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Dysted vandværk | 0,78 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.04.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Engelstofte vandværk | 1,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 29.09.2022 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Everdrup vandværk | < 0,3 mg/l | 50 mg/l | ikke påvist | 18.09.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Fensmark Vandværk A.m.b.a | 1,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 08.10.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Fuglebjerg vandværk | 3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.09.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Førslev Gods vandværk | 2,3 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.12.2006 | ledningsnet |
| Nitrat | Gelsted vandværk | 1,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Glumsø vandværk | 1,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.10.2024 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | Haldager vandværk /Krummerup | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2024 | ledningsnet |
| Nitrat | Haldager Vandværk/Haldagermagle vandværk | 1,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 21.10.2019 | ledningsnet |
| Nitrat | Hammer og Omegns Vandværk AMBA | 3,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 14.08.2019 | ledningsnet |
| Nitrat | Herluflille-Torpe vandværk | 1,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.04.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Herlufmagle vandværk | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 24.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Holløse vandværk | 2,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 19.09.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Holme-Olstrup Vandværk | 1,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.12.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Hyllinge vandværk | 1,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Højbjerg vandværk | 2,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 07.01.2020 | ledningsnet |
| Nitrat | Karrebæk Vandforsyning a.m.b.a Karrebæk vandværk | 2,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.05.2020 | ledningsnet |
| Nitrat | Karrebæk Vandforsyning a.m.b.a Reedtzholm vandværk | 3,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Karrebæk Vandforsyning a.m.b.a Vesterhave vandværk | 3,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.05.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Kyse vandværk | 2,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 21.05.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Lille Næstved vandværk | 1,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.03.2026 | ledningsnet |
| Nitrat | Myrup Vandværk | 1,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.02.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | NK-Vand A/S Hjelmsøværket | 1,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.09.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | NK-Vand A/S_Ledningsnet | 2,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.12.2017 | ledningsnet |
| Nitrat | Nyrup vandværk | 3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 24.06.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Næsby Vrå vandværk | 2,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.11.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Næstelsø vandværk | 3,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.03.2020 | ledningsnet |
| Nitrat | Nørre Tvede Vandværk | 0,68 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 18.12.2019 | ledningsnet |
| Nitrat | Ravnstrup vandværk | 1,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 11.04.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Ring vandværk | 2,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 16.10.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Rislev vandværk a.m.b.a | < 0,3 mg/l | 50 mg/l | ikke påvist | 11.07.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Sandby vandværk | 3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 10.09.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Sandved vandværk | 2,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 23.10.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Skafterup og Omegns vandværk | 2,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 23.10.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Skelby vandværk | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 04.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Sneslev vandværk | 2,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.12.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Sørup vandværk | 2,9 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Tappernøje vandværk | 4,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 27.03.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Toksværd vandværk | 1,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.06.2019 | ledningsnet |
| Nitrat | Tornemark vandværk | 2,8 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2025 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Trælløse vandværk | 3,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 27.03.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Tybjerglille Bakker vandværk (NK- Vand) | 1,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.11.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Tyvelse vandværk | 2,1 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 14.01.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | Åsø vandværk | 0,68 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.05.2025 | taphane uden gennemskyl |