Benløse Runding Vandværk
Ringsted Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · CVR 17494910 · Se på kortet
Hårdhed
17 °dHtemmelig hårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 1,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
påvist under kravværdi
Se målinger (61)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | 0,03 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 0,6 antal/100 ml | – | ikke påvist | 08.03.2012 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 25.09.2017 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 7 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.09.2007 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Parcelhuse | 129.919 m³ | 997 modtagere |
| Etageboliger | 78.968 m³ | 690 modtagere |
- Modtager fra et andet anlæg: 2.885 m³ i 1999
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|
Sløjfede og tidligere boringer (4)
- 211. 135
- 211. 208
- 211. 28
- 211. 473
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Benløse Runding Vandværk dannes i et opland på 9,2 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 130, heraf 1 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 22 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 130)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Losse - Fyldplads Kærup | V2 kortlagt | Renovation, snerydning mv. | Losseplads | PFAS |
| Benløse Autolakeri | V2 kortlagt | Autolakererier | Metal, affedtning og overfladebehandling af | |
| Benløse Autolakeri | V2 kortlagt | Autolakererier | Metal, affedtning og overfladebehandling af | |
| Benløse Autolakeri | V2 kortlagt | Autolakererier | Metal, affedtning og overfladebehandling af | |
| Benløse Autolakeri | V2 kortlagt | Autolakererier | Metal, affedtning og overfladebehandling af | |
| Benløse Autolakeri | V2 kortlagt | Autolakererier | Metal, affedtning og overfladebehandling af | |
| Chevron (Caltex) | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Chevron (Caltex) | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Chevron (Caltex) | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Chevron (Caltex) | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Chevron (Caltex) | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Chevron (Caltex) | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Esso, Roskildevej 160, 4100 Ringsted | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | BNBO |
| Esso, Roskildevej 160, 4100 Ringsted | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | BNBO |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| FORSVARET Ringsted Kaserne | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Forsvar;Andre aktiviteter i forbindelse med fritid | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Skydebane, aktiviteter vedr. |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (26)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,1 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Dichlormethan | < 0,1 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,1 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
110 Perfluorerede stoffer (59)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Perfluortridecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluornonansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 22 stoffer | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansulfonsyre (lineær) | < 1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansulfonsyre (lineær) | < 1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansulfonsyre (lineær) | < 1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluornonansulfonsyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansulfonsyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansulfonsyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansyre (lineær) | < 1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | 0,00016 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluordecansulfonsyre (lineær) | < 0,3 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,01 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluornonansyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluoroctansyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
20 Kemiske hovedbestanddele (63)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 2,7 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 2,6 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,11 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | 0,13 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Sulfat | 13 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Natrium | 71 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Fluorid | 0,64 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorid | 80 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | 2,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | 0,0023 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 24 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,028 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 79 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 2,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0016 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | 0,035 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,2 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 17 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 9,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 2 mg/l | 50 µg/l | kan ikke afgøres | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Fluorid | 0,47 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Nitrit | 0,0014 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | 0,044 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Alkalinitet,total TA | 6,7 meq/l | – | påvist, ingen kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Oxygen indhold | 6,9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,054 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 25.04.2024 | afgang vandværk |
| Sulfat | 12 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Natrium | 38 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Fluorid | 0,51 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Chlorid | 22 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | 1,9 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Sulfat | 11 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Natrium | 40 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Chlorid | 46 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | 2,3 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,2 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 24.08.2020 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 24.08.2020 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 5 mg/l | – | ikke påvist | 24.08.2020 | afgang vandværk |
| Alkalinitet,total TA | 6,8 meq/l | – | påvist, ingen kravværdi | 24.08.2020 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Nitrit | 0,002 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Alkalinitet,total TA | 6,5 meq/l | – | påvist, ingen kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Farvetal-Pt | 1,9 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Methan | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Mangan | < 1 mg/l | 50 µg/l | kan ikke afgøres | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Magnesium | 20 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Calcium | 69 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Nitrat | 1,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium | 0,025 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 1,5 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Hårdhed, total | 14,3 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Aggressiv kuldioxid | < 5 mg/l | – | ikke påvist | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 9,1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Turbiditet | 0,09 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 05.12.2018 | ledningsnet |
| Phosphor, total-P | 0,006 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 03.04.2018 | afgang vandværk |
30 Uorganiske sporstoffer (55)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 23 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Uran | < 0,01 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Selen | < 0,05 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,4 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kviksølv | < 0,001 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kobber | 8,5 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chrom | < 0,03 µg/l | 25 µg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cadmium | 0,0088 µg/l | 3 µg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bor | 340 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bly | 0,62 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Arsen | 0,052 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Aluminium | 1,3 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 23.06.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,65 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,13 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Zink | 9,9 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Kobber | 6,5 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | 0,082 µg/l | 25 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,23 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 0,12 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Aluminium | 0,57 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Zink | 12 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Selen | < 0,05 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Kviksølv | < 0,001 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Kobber | 5,1 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Kobolt | < 0,03 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Chrom | 0,039 µg/l | 25 µg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Bor | 270 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Bly | 0,62 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Aluminium | < 0,5 µg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Selen | < 0,5 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Kviksølv | 0,00647 µg/l | 1 µg/l | påvist under kravværdi | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Kobolt | 0,018 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Bor | 300 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Strontium | 2.400 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 24.08.2020 | afgang vandværk |
| Zink | 9,6 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Nikkel | 0,042 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Kobber | 6,9 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Chrom | 0,047 µg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Bly | 0,29 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Arsen | 0,1 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Aluminium | < 0,5 µg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Strontium | 2.600 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Kobolt | 0,075 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.04.2016 | ledningsnet |
| Bor | 320 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.04.2016 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (22)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Trifluoreddikesyre | < 0,05 µg/l | 9 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Benz(a)pyren | < 0,003 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Bisphenol A | < 0,01 µg/l | 2,5 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Fluoranthen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Epichlorhydrin | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Benz(ghi)perylen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| PAH (sum af 4 PAH) | < 0,1 µg/l | – | ikke påvist | 19.02.2024 | afgang vandværk |
| Benz(a)pyren | < 0,001 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| PAH (sum af 4 PAH) | < 0,1 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Fluoranthen | < 0,001 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Epichlorhydrin | < 0,1 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Benz(ghi)perylen | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (66)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | 0,03 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 02.02.2021 | taphane med gennemskyl |
60 Mikrobiologiske parametre (28)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | 68 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 16.05.2024 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 16.05.2024 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 25.04.2024 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 25.04.2024 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 30 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 25.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 03.04.2018 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 03.04.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | 3 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 25.09.2017 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 0,6 antal/100 ml | – | ikke påvist | 08.03.2012 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 7 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.09.2007 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (15)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 17 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 15,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 61 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 61 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 10 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 70 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 31.03.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 67 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 11.05.2020 | ledningsnet |
| Temperatur | 10,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.2019 | ledningsnet |
| Smag | 1 Ikke oplyst | – | påvist, ingen kravværdi | 10.02.2005 | ledningsnet |
| Lugt | ikke påvist | – | ikke påvist | 10.02.2005 | ledningsnet |
| Syn | 1 Ikke oplyst | – | påvist, ingen kravværdi | 10.02.2005 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.09.2007 | ledningsnet |