Farsø Vandværk - Stationsvej
Vesthimmerlands Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Farsø Vandværk A.M.B.A. · Se på kortet
Hårdhed
11,7 °dHmiddelhårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 0,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
ikke analyseret
Mikrobiologi
ikke påvist
Se målinger (4)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Leveret til andre værker m3 | 20.698 m³ |
- Leverer til et andet anlæg: 20.698 m³ i 2023
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|
Sløjfede og tidligere boringer (1)
- 39. 382
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Farsø Vandværk - Stationsvej dannes i et opland på 0,8 km², med ét boringsnært beskyttelsesområde.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 22, 7 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (22)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Autolakering, Mortensgade 9, Farsø | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autolakererier;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af;Metal, maling og lakering af | |
| Autolakering, Mortensgade 9, Farsø | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autolakererier;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af;Metal, maling og lakering af | |
| Autoværksted, C.R. Brix Vej 14, Farsø | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| Autoværksted, C.R. Brix Vej 14, Farsø | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| Autoværksted, C.R. Brix Vej 14, Farsø | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| Autoværksted, C.R. Brix Vej 14, Farsø | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Andet | |
| Nedlagt renseri, Nørregade 27-29 | V1 og V2 kortlagt | Renserier | Rensning | |
| Nedlagt renseri, Nørregade 27-29 | V1 og V2 kortlagt | Renserier | Rensning | |
| Nedlagt renseri, Nørregade 27-29 | V1 og V2 kortlagt | Renserier | Rensning | |
| Nedlagt renseri, Nørregade 27-29 | V1 og V2 kortlagt | Renserier | Rensning | |
| Smede- og autoværksted, C. R. Brixvej 10, Farsø | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Smede- og autoværksted, C. R. Brixvej 10, Farsø | V2 kortlagt | Smedning, presning, sænksmedning og valsning af metal; pulvermetallurgi;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Tidligere benzinsalg, samt tømmerhandel, Søndergade 31 mfl., Farsø | V2 kortlagt | Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Tidligere benzinsalg, samt tømmerhandel, Søndergade 31 mfl., Farsø | V2 kortlagt | Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Tidligere benzinsalg, samt tømmerhandel, Søndergade 31 mfl., Farsø | V2 kortlagt | Agenturhandel med tømmer og andre byggematerialer;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Tidl. korn- og foderstofvirksomhed, Torvet 4 og 7A samt Lassensvej 5 og 8, Farsø | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Bejdsning | BNBO |
| Tidl. korn- og foderstofvirksomhed, Torvet 4 og 7A samt Lassensvej 5 og 8, Farsø | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Bejdsning | BNBO |
| Tidl. korn- og foderstofvirksomhed, Torvet 4 og 7A samt Lassensvej 5 og 8, Farsø | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Bejdsning | BNBO |
| Tidl. korn- og foderstofvirksomhed, Torvet 4 og 7A samt Lassensvej 5 og 8, Farsø | V1 og V2 kortlagt | Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Bejdsning | BNBO |
| Salonskydebane, Røjbækvej 6A, Farsø | V1 kortlagt | Forlystelser, sport m.v. | Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| Servicestation, autoværksted og tidl. autolakereri, Nørregade 18-20, Farsø | V1 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autolakererier;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af;Metal, maling og lakering af | |
| Servicestation, autoværksted og tidl. autolakereri, Nørregade 18-20, Farsø | V1 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autolakererier;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af;Metal, maling og lakering af |
Alle seneste målinger
110 Perfluorerede stoffer (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0011 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,0006 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,0006 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,0006 µg/l | – | ikke påvist | 03.11.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Mangan | 0,002 mg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Magnesium | 6,54 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Jern | 0,008 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Calcium | 73,1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Nitrat | 0,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,01 mg/l | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,02 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,9 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 11,7 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 8,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 161 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.07.2023 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | 2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.07.2023 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 09.07.2021 | afgang vandværk |
30 Uorganiske sporstoffer (4)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Uran | < 0,1 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Nikkel | 0,26 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,29 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Strontium | 986 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.07.2023 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (4)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.11.2025 | afgang vandværk |
80 Tilstandsparametre (3)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 9,2 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 47 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 20.11.2025 | afgang vandværk |