Farum Vandværk
Furesø Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Furesø Vandforsyning (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
21 °dHhårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.02.1994 | ledningsnet |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
påvist under kravværdi
Se målinger (56)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Isofenphos | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,06 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 04.08.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 12.01.2009 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 04.08.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 16.10.2000 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: B Delvis: nogle stofgrupper mangler nylige analyser.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Parcelhuse | 984.325 m³ | 3.715 modtagere |
| Etageboliger | 396.590 m³ | |
| Industri/håndværk | 90.362 m³ | 188 modtagere |
| Daginstitutioner | 76.279 m³ | 76 modtagere |
| Filterskylning m3 | 20.675 m³ | |
| Gartneridrift | 11.808 m³ | 12 modtagere |
| Hotel/camping | 8.021 m³ | 5 modtagere |
| Modtaget fra andre værker | 6.456 m³ |
- Leverer til et andet anlæg: 1.862 m³ i 2005
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 193. 1215 | Indvinding | 38 m | – | 04.03.2025 | 2,1 mg/l | – | – |
| 193. 1269 | Indvinding | 35,5 m | – | 04.03.2025 | < 0,05 mg/l | – | – |
| 193. 1270 | Indvinding | 61,5 m | – | 04.03.2025 | < 0,9 mg/l | – | – |
| 193. 1294 | Indvinding | 47,5 m | – | 04.03.2025 | < 0,05 mg/l | – | – |
| 193. 1381 | Indvinding | 45,5 m | – | 04.03.2025 | < 0,9 mg/l | – | – |
| 193. 1564 | Ingen anvendelse | 55 m | – | 20.02.1998 | – | – | – |
| 193. 1619 | Ingen anvendelse | 90 m | – | 09.12.1998 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (4)
- 193. 1095
- 193. 1240
- 193. 1271
- 193. 1475
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Farum Vandværk dannes i et opland på 4,8 km², med 5 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 116, heraf 8 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 2 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 116)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Hirsemarken 6, Jern- og metalvareindustri | V2 kortlagt | Jern- og metalvareindustri;Overfladebehandling af metal;Maskinindustri;Maskinindustri;Fremstilling af andre transportmidler i øvrigt | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Metal, maling og lakering af;Metal, maling og lakering af;Andet | |
| Niels Clauson-Kaas A/S | V2 kortlagt | Kemisk industri | Kemikalier, produktion af | |
| Niels Clauson-Kaas A/S | V2 kortlagt | Kemisk industri | Kemikalier, produktion af | |
| Rugmarken 29, Maskinfabrik | V2 kortlagt | Fremstilling af håndværktøj;Maskinindustri;Engroshandel med værktøjsmaskiner og tilbehør til bearbejdning af metal og træ | Aktiviteter vedr. metaller;Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af;Andet | |
| Brandstation, Ryttermarken 13, Farum | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Bugserings-, bjærgnings- og redningsvæsen;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Andet | PFAS |
| Brandstation, Ryttermarken 13, Farum | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Bugserings-, bjærgnings- og redningsvæsen;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Andet | PFAS |
| Brandstation, Ryttermarken 13, Farum | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Bugserings-, bjærgnings- og redningsvæsen;Brandvæsen og redningskorps | Ikke oplyst;Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Andet | PFAS |
| Maskinfabrik, Bygmarken 7-17 | V2 kortlagt | Maskinindustri | Aktiviteter vedr. metaller | PFAS |
| Maskinfabrik, Bygmarken 7-17 | V2 kortlagt | Maskinindustri | Aktiviteter vedr. metaller | PFAS |
| Maskinfabrik, Bygmarken 7-17 | V2 kortlagt | Maskinindustri | Aktiviteter vedr. metaller | PFAS |
| Maskinfabrik, Bygmarken 7-17 | V2 kortlagt | Maskinindustri | Aktiviteter vedr. metaller | PFAS |
| Bygmarken 1, Tankfremstilling | V2 kortlagt | Fremstilling af tanke og beholdere af metal; fremst. af radiatorer og kedler til centralvarmeanl.;Fremstilling af andre transportmidler | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Aktiviteter vedr. metaller | |
| Bygmarken 21, Maling og lakering af metal | V2 kortlagt | Overfladebehandling af metal;Maskinindustri;Vægtfabrikker | Aktiviteter vedr. metaller;Metal, maling og lakering af;Metal, maling og lakering af | |
| Bygmarken 24, Betonvarefabrik | V2 kortlagt | Industrigrund;Betonvarefabrikker | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Bygmarken 4, Maskinindustri | V2 kortlagt | Maskinindustri | Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af | |
| Bygmarken 4, Maskinindustri | V2 kortlagt | Maskinindustri | Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af | |
| Eberhardt`s Jernhandel, Rugmarken 10 | V2 kortlagt | Træindustri;Engroshandel med affaldsprodukter | Kemikalier, opbevaring af;Aktiviteter vedr. jord og affald | |
| Engroshandel med kemiske produkter, Rugmarken 8 | V2 kortlagt | Fremstilling af maling, lak, trykfarver mv. samt tætnings-materialer | Kemikalier, opbevaring af | |
| Esso Service Station | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Farum Auto Service. v/Preben Selch | V1 og V2 kortlagt | Vulkanisering;Malerforretninger;Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Aktiviteter vedr. kemiske processer og produkter (undtagen olieprodukter, kode 001);Metal, affedtning og overfladebehandling af;Andet | |
| Farum Auto Service. v/Preben Selch | V1 og V2 kortlagt | Vulkanisering;Malerforretninger;Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Aktiviteter vedr. kemiske processer og produkter (undtagen olieprodukter, kode 001);Metal, affedtning og overfladebehandling af;Andet | |
| Farum Auto Service. v/Preben Selch | V1 og V2 kortlagt | Vulkanisering;Malerforretninger;Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Aktiviteter vedr. kemiske processer og produkter (undtagen olieprodukter, kode 001);Metal, affedtning og overfladebehandling af;Andet | |
| Farum Bytorv | V2 kortlagt | Servicestationer;Servicestationer uden kiosksalg;Vaskerier og renserier;Uoplyst | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Rensning;Diffus forurening | |
| Farum Bytorv | V2 kortlagt | Servicestationer;Servicestationer uden kiosksalg;Vaskerier og renserier;Uoplyst | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Rensning;Diffus forurening | |
| Farum Bytorv | V2 kortlagt | Servicestationer;Servicestationer uden kiosksalg;Vaskerier og renserier;Uoplyst | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Rensning;Diffus forurening |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
110 Perfluorerede stoffer (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0011 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,1 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,0006 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,0006 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,0006 µg/l | – | ikke påvist | 18.11.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (44)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 11 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,011 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 130 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0011 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | 0,009 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 21 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Turbiditet | 0,54 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 23.06.2026 | afgang vandværk |
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Sulfat | 46 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Natrium | 27 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Fluorid | 0,17 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Chlorid | 81 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 0,78 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Carbondioxid | 8,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Alkalinitet,total TA | 5,2 meq/l | – | påvist, ingen kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 10,1 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | 4,3 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 15.04.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,06 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 04.08.2010 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 7,4 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 04.08.2010 | ledningsnet |
| Fluorid | 0,22 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 06.06.2000 | ledningsnet |
| Mangan | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.02.1994 | ledningsnet |
| Orthophosphat | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.02.1994 | ledningsnet |
| Nitrat | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.02.1994 | ledningsnet |
| Nitrit | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.02.1994 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.02.1994 | ledningsnet |
| Permanganattal KMnO4 | 6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 16.02.1994 | ledningsnet |
| Turbiditet | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.02.1994 | ledningsnet |
| Sulfat | 27 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Natrium | 14 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Magnesium | 9,7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Kalium | 2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Chlorid | 26 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Calcium | 114 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Phosphor, total-P | ikke påvist | – | ikke påvist | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Hårdhed, total | 18,2 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Hydrogencarbonat | 356 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Aggressiv kuldioxid | ikke påvist | – | ikke påvist | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Tørstof,total | 400 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Farvetal-Pt | 5 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (16)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 0,4 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 01.04.2025 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,063 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 01.04.2025 | afgang vandværk |
| Zink | 42 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Selen | < 0,05 µg/l | – | ikke påvist | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Nikkel | < 4 µg/l | – | ikke påvist | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Kviksølv | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Kobber | 10 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Chrom | < 1,5 µg/l | – | ikke påvist | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Cadmium | 0,006 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Bor | < 50 µg/l | – | ikke påvist | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Bly | < 3 µg/l | – | ikke påvist | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Barium | 85 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Arsen | 0,069 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Antimon | < 0,2 µg/l | – | ikke påvist | 07.04.2010 | ledningsnet |
| Tin | < 0,15 µg/l | – | ikke påvist | 10.09.2008 | ledningsnet |
| Sølv | < 20 µg/l | – | ikke påvist | 10.09.2008 | ledningsnet |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (56)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,06 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Isofenphos | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 09.10.2024 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 06.01.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 04.08.2010 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 04.08.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 12.01.2009 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 16.10.2000 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 11,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 79,6 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 03.07.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 15,8 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 04.08.2010 | ledningsnet |
| pH | 7,6 pH | – | påvist, ingen kravværdi | 04.08.2010 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 73,5 mS/m | – | påvist, ingen kravværdi | 04.08.2010 | ledningsnet |
| Smag | 1 fortyndingsgrad | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
| Lugt | 1 fortyndingsgrad | – | påvist, ingen kravværdi | 05.08.1993 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Bakteriologisk aktivitet | 92 Relative fluorescence unit (RFU) | – | påvist, ingen kravværdi | 06.01.2026 | afgang vandværk |