Haubro Vandværk - Vestre Vandværk
Vesthimmerlands Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Haubro Vandværk A.m.b.a. · Se på kortet
Hårdhed
10 °dHmiddelhårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | < 0,5 mg/l | – | ikke påvist | 18.12.2008 | ledningsnet |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke analyseret
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | < 0,9 antal/ml | – | ikke påvist | 16.12.1998 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Parcelhuse | 6.234 m³ | 83 modtagere |
| Filterskylning m3 | 188 m³ |
- Leverer til et andet anlæg: 1.730 m³ i 1995
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 39. 745 | Indvinding | – | 9,75 m under terræn | 28.08.2026 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (1)
- 39. 28A
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Haubro Vandværk - Vestre Vandværk dannes i et opland på 0,3 km², med ét boringsnært beskyttelsesområde.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 10, 4 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (10)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Købmand m/nedlagt benzinsalg, Løgstørvej 175, Havbro | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| Købmand m/nedlagt benzinsalg, Løgstørvej 175, Havbro | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| Nedlagt mejeri, Løgstørvej 146 | V2 kortlagt | Ikke specificeret;Fremstilling af mejeriprodukter;Fremstilling af plastprodukter | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Andet;Andet | |
| Nedlagt mejeri, Løgstørvej 146 | V2 kortlagt | Ikke specificeret;Fremstilling af mejeriprodukter;Fremstilling af plastprodukter | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Andet;Andet | |
| Nedlagt mejeri, Løgstørvej 146 | V2 kortlagt | Ikke specificeret;Fremstilling af mejeriprodukter;Fremstilling af plastprodukter | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Andet;Andet | |
| Nedlagt mejeri, Løgstørvej 146 | V2 kortlagt | Ikke specificeret;Fremstilling af mejeriprodukter;Fremstilling af plastprodukter | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Andet;Andet | |
| Nedlagt mejeri, Løgstørvej 146 | V2 kortlagt | Ikke specificeret;Fremstilling af mejeriprodukter;Fremstilling af plastprodukter | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Andet;Andet | |
| Tidligere benzinsalg og autoværksted, Løgstørvej 167, Havbro | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Tidligere benzinsalg og autoværksted, Løgstørvej 167, Havbro | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Tidligere benzinsalg og autoværksted, Løgstørvej 167, Havbro | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (18)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 3,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,015 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 66 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | < 0,3 mg/l | 50 mg/l | ikke påvist | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0016 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nitrit | 0,012 mg/l | 0,01 mg/l | over kravværdi, inden for det bekendtgørelsen kan acceptere på betingelser | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,9 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 10 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 145 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | 0,169 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Jern | 1,61 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Phosphor, total-P | 0,06 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Nitrat | < 0,5 mg/l | – | ikke påvist | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 2,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 28.10.2002 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 11 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,093 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,15 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Kobber | 28 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | < 0,03 µg/l | 25 µg/l | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,038 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 0,69 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 0,56 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Aluminium | 1,1 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
60 Mikrobiologiske parametre (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | < 0,9 antal/ml | – | ikke påvist | 16.12.1998 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 15,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 10,4 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 38 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 28.08.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,63 pH | – | påvist, ingen kravværdi | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 42 mS/m | – | påvist, ingen kravværdi | 18.12.2008 | ledningsnet |
| Temperatur | 10,2 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 28.10.2002 | ledningsnet |
| Smag | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.12.1998 | ledningsnet |
| Lugt | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.12.1998 | ledningsnet |
| Syn | ikke påvist | – | ikke påvist | 16.12.1998 | ledningsnet |