Hornslet Vandværk - Tendrup
Syddjurs Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Kaløvig Vand A.m.b.a. · Se på kortet
Hårdhed
12 °dHtemmelig hårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (5)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
Mikrobiologi
påvist, ingen kravværdi
Se målinger (7)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 25.09.2023 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 30.11.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 25.09.2023 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 25.09.2023 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 08.09.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 25.09.2023 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 4 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 03.07.2001 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Andet erhverv | 34.195 m³ | 52 modtagere |
| Parcelhuse | 21.983 m³ | 204 modtagere |
| Etageboliger | 3.295 m³ | 50 modtagere |
| Institutioner (84+86) | 420 m³ | 1 modtagere |
- Modtager fra et andet anlæg: 1.504 m³ i 2025
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 79. 548 | Indvinding | 80 m | – | 10.10.2023 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (2)
- 79. 338
- 79. 768
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Hornslet Vandværk - Tendrup dannes i et opland på 6,3 km², med ét boringsnært beskyttelsesområde.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 25, heraf 3 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 2 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Afbrænding af byggeaffald samt udendørs oplag | V1 og V2 kortlagt | Bygge- og anlægsvirksomhed | Aktiviteter vedr. metaller | |
| Afbrænding af byggeaffald samt udendørs oplag | V1 og V2 kortlagt | Bygge- og anlægsvirksomhed | Aktiviteter vedr. metaller | |
| HORNBJERGVEJ 10 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Andet | |
| HORNBJERGVEJ 10 | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Andet | |
| HORNBJERGVEJ 17 | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| HORNSLET GRUSGRAV | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | |
| HORNSLET GRUSGRAV | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Aktiviteter vedr. jord og affald | |
| SØNDERHOLMVEJ, Lindåvej | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| SØNDERHOLMVEJ, Lindåvej | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| SØNDERHOLMVEJ, Lindåvej | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| SORTEVEJ 27 | V2 kortlagt | Engroshandel med motorbrændstof, brændsel, smøreolie mv. | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| SORTEVEJ 28 | V1 og V2 kortlagt | Oplagsplads;Oplagsplads;Undervognsbehandling | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Kemikalier, anvendelse af;Materialgård | |
| SORTEVEJ 28 | V1 og V2 kortlagt | Oplagsplads;Oplagsplads;Undervognsbehandling | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Kemikalier, anvendelse af;Materialgård | |
| SORTEVEJ 28 | V1 og V2 kortlagt | Oplagsplads;Oplagsplads;Undervognsbehandling | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Kemikalier, anvendelse af;Materialgård | |
| SORTEVEJ 32 | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| SORTEVEJ 32 | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| SORTEVEJ 32 | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| HORNBJERGVEJ 19 | V1 kortlagt | Oplagsplads | Materialgård | |
| HORNBJERGVEJ 7 | V1 kortlagt | Overfladebehandling af metal | Metal, maling og lakering af | |
| HORNBJERGVEJ 98 | V1 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| RAVNHØJVEJ 1 | V1 kortlagt | Andre trykkerier i øvrigt | Andet | |
| RAVNHØJVEJ 15 | V1 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| SORTEVEJ 30, 40 | V1 kortlagt | Overfladebehandling af metal | Metal, affedtning af | |
| SORTEVEJ 30, 40 | V1 kortlagt | Overfladebehandling af metal | Metal, affedtning af | |
| SLETTEN 19 | V1 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter | Biler, skrotning og genvinding af |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (17)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 2 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | < 0,05 FNU | 1 FNU | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | 0,003 mg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Magnesium | 13 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Calcium | 65 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Nitrat | 1,6 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0053 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 1,8 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 12 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 289 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 7,9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 11.02.2020 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 8,7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 11.02.2020 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,16 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Nikkel | 1,6 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 07.03.2019 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 07.03.2019 | ledningsnet |
| Bor | 150 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 07.03.2019 | ledningsnet |
| Arsen | 0,11 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 07.03.2019 | ledningsnet |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (5)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 05.09.2019 | ledningsnet |
60 Mikrobiologiske parametre (19)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 25.09.2023 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 25.09.2023 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 25.09.2023 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 25.09.2023 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 23 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 30.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.08.2023 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 08.09.2015 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 30.11.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 21 grader | 4 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 03.07.2001 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 19,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,5 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 47 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 11.08.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 9,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| pH | 7,3 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 46 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 12.06.2025 | afgang vandværk |
| Temperatur | 10,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 11.02.2020 | ledningsnet |
| pH | 7,5 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 11.02.2020 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 46 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 11.02.2020 | ledningsnet |
| Smag | 1 pH | – | påvist, ingen kravværdi | 12.10.2004 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 14.03.2005 | ledningsnet |