Huholt Vandværk, Sønderborg Forsyning A/S
Sønderborg Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · SONFOR (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
17 °dHtemmelig hårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 1,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.05.2019 | ledningsnet |
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (5)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 8 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 12.11.2025 | afgang vandværk |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: B Delvis: nogle stofgrupper mangler nylige analyser.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Etageboliger | 82.539 m³ | 1.066 modtagere |
| Parcelhuse | 77.291 m³ | 836 modtagere |
| Institutioner (84+86) | 27.015 m³ | 48 modtagere |
| Andet erhverv | 24.804 m³ | 56 modtagere |
| Landhusholdninger | 4.812 m³ | 9 modtagere |
| Hotel/camping | 3.001 m³ | 1 modtagere |
| Landbrugsdrift (72+74+75) | 2.171 m³ | 2 modtagere |
| Fritidshuse | 1.299 m³ | 14 modtagere |
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 170. 420 | Ikke oplyst | 45 m | – | 12.11.2025 | – | – | – |
| 170. 421 | Ikke oplyst | 45 m | – | 12.11.2025 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (7)
- 170. 76
- 170. 77
- 170. 78
- 170. 88
- 170. 89
- 170. 90
- 170. 91
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Huholt Vandværk, Sønderborg Forsyning A/S dannes i et opland på 37,2 km², med 2 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 141, heraf 11 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 141)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Elektrofirma Moda | V2 kortlagt | Elektromekaniske værksteder | Metal, affedtning og overfladebehandling af | PFAS |
| Elektrofirma Moda | V2 kortlagt | Elektromekaniske værksteder | Metal, affedtning og overfladebehandling af | PFAS |
| Elektrofirma Moda | V2 kortlagt | Elektromekaniske værksteder | Metal, affedtning og overfladebehandling af | PFAS |
| Elektrofirma Moda | V2 kortlagt | Elektromekaniske værksteder | Metal, affedtning og overfladebehandling af | PFAS |
| Tidligere renseri, Stavensbølgade 4 | V2 kortlagt | Renserier | Rensning | PFAS |
| Tidligere renseri, Stavensbølgade 4 | V2 kortlagt | Renserier | Rensning | PFAS |
| Tidligere renseri, Stavensbølgade 4 | V2 kortlagt | Renserier | Rensning | PFAS |
| Tidl. losseplads, Spang Vade | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | PFAS |
| Tidl. losseplads, Spang Vade | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | PFAS |
| Tidl. losseplads, Spang Vade | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | PFAS |
| Tidl. losseplads, Spang Vade | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | PFAS |
| Als Byggecenter A/S | V2 kortlagt | Engroshandel med træ, trælast og byggematerialer | Andet | |
| Als Byggecenter A/S | V2 kortlagt | Engroshandel med træ, trælast og byggematerialer | Andet | |
| Asfaltværk - Glansager 2 | V2 kortlagt | Asfalt- og tagpapfabrikker | Asfalt, fremstilling af | |
| Asfaltværk - Glansager 2 | V2 kortlagt | Asfalt- og tagpapfabrikker | Asfalt, fremstilling af | |
| Augustenborg Yachtværft, Langdel 6 | V2 kortlagt | Bygning og reparation af skibe | Kemikalier, anvendelse af | |
| Augustenborg Yachtværft, Langdel 6 | V2 kortlagt | Bygning og reparation af skibe | Kemikalier, anvendelse af | |
| Auto Centrum | V1 og V2 kortlagt | Ikke specificeret;Autoreparationsværksteder;Parkerings- og garageanlæg | Benzin og olie, salg af;Fyldplads, deponering af jord;Andet | |
| Auto Centrum | V1 og V2 kortlagt | Ikke specificeret;Autoreparationsværksteder;Parkerings- og garageanlæg | Benzin og olie, salg af;Fyldplads, deponering af jord;Andet | |
| Auto Centrum | V1 og V2 kortlagt | Ikke specificeret;Autoreparationsværksteder;Parkerings- og garageanlæg | Benzin og olie, salg af;Fyldplads, deponering af jord;Andet | |
| Auto Centrum | V1 og V2 kortlagt | Ikke specificeret;Autoreparationsværksteder;Parkerings- og garageanlæg | Benzin og olie, salg af;Fyldplads, deponering af jord;Andet | |
| Autoværksted med benzinsalg - Søndergade 20, 6430 Nordborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Autoværksted med benzinsalg - Søndergade 20, 6430 Nordborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Autoværksted med benzinsalg - Søndergade 20, 6430 Nordborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Autoværksted - Mommarkvej 27, 6400 Sønderborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr. |
Alle seneste målinger
110 Perfluorerede stoffer (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 20.10.2021 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (15)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Sulfat | 23 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,013 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 1,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,01 mg/l | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,004 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,1 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 10,2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 11 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.11.2025 | afgang vandværk |
| Calcium | 100 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 12.11.2025 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 17 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 12.11.2025 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,001 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Jern | 0,01 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium | 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 8,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (2)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 12.11.2025 | afgang vandværk |
| Arsen | < 0,03 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 12.11.2025 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 08.05.2019 | ledningsnet |
60 Mikrobiologiske parametre (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 8 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 12.11.2025 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 11,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 55,1 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 65,9 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Temperatur | 10 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 03.03.2003 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 03.03.2003 | ledningsnet |