Hurup Vandværk A.m.b.a. (nyt)
Thisted Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · HURUP VANDVÆRK A.M.B.A. · Se på kortet
Hårdhed
18 °dHhårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 0,54 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
påvist under kravværdi
Se målinger (52)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Pesticider, sum | 0,032 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,032 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.12.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 06.12.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.12.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 11.12.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.05.2015 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Parcelhuse | 161.957 m³ | 1.709 modtagere |
| Landhusholdninger | 154.700 m³ | 213 modtagere |
| Andet erhverv | 40.739 m³ | 196 modtagere |
| Etageboliger | 17.612 m³ | 98 modtagere |
| Institutioner (84+86) | 16.910 m³ | 43 modtagere |
| Hotel/camping | 2.477 m³ | 7 modtagere |
| Fritidshuse | 379 m³ | 20 modtagere |
| Gartneridrift | 132 m³ | 1 modtagere |
- Leverer til Gettrup Vandværk - Hurup Vandværk: 9.399 m³ i 2019
- Leverer til Gettrup Vandværk - Hurup Vandværk: 9.399 m³ i 2019
- Leverer til Doverodde Vandværk: 7.547 m³ i 2019
- Leverer til Doverodde Vandværk: 7.547 m³ i 2019
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 36. 1565 | Indvinding | 40 m | – | 22.12.2025 | – | – | – |
| 36. 1566 | Indvinding | 52 m | – | 19.06.2026 | – | – | – |
| 36. 439 | Indvinding | 54,5 m | 30,2 m under terræn | 30.10.2025 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (6)
- 36. 1454
- 36. 259
- 36. 332
- 36. 385
- 36. 480
- 36. 482
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Hurup Vandværk A.m.b.a. (nyt) dannes i et opland på 1,2 km², med 6 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 62, heraf 1 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 6 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 62)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Knuds auto i Hurup | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Knuds auto i Hurup | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Knuds auto i Hurup | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Tidligere trykkeri, Bredgade 130, tidl. Bredgade 9, Hurup | V2 kortlagt | Avistrykkerier;Andre trykkerier | Kemikalier, anvendelse af;Kemikalier, anvendelse af | PFAS |
| Autoværksted, Poppelvej 1, Hurup Thy | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Autoværksted, Poppelvej 1, Hurup Thy | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr. | |
| Beton- og cementstøberi, Industrivej 11, Hurup Thy | V2 kortlagt | Betonvarefabrikker | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | BNBO |
| Brugsforening med tankstation, Bredgade 102, Hurup Thy | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Benzin og olie, salg af;Bejdsning | |
| Brugsforening med tankstation, Bredgade 102, Hurup Thy | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer;Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Benzin og olie, salg af;Bejdsning | |
| Entreprenør-/vognmandmandsforretning, Sønder Alle 1, Hurup Thy | V1 og V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Entreprenør-/vognmandmandsforretning, Sønder Alle 1, Hurup Thy | V1 og V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Entreprenør-/vognmandmandsforretning, Sønder Alle 1, Hurup Thy | V1 og V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Entreprenør-/vognmandmandsforretning, Sønder Alle 1, Hurup Thy | V1 og V2 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Falck-station med værksted og olietank, Industrivej 14, Hurup | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Brandvæsen og redningskorps | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Brandøvelsesplads | |
| Falck-station med værksted og olietank, Industrivej 14, Hurup | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Brandvæsen og redningskorps | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Brandøvelsesplads | |
| Fjernvarmeværk og tidligere elværk, Nygade 22 og Stensgårdsvej 1-3, Hurup | V1 og V2 kortlagt | El-, gas- og varmeforsyning;El-, gas- og varmeforsyning | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Fjernvarmeværk og tidligere elværk, Nygade 22 og Stensgårdsvej 1-3, Hurup | V1 og V2 kortlagt | El-, gas- og varmeforsyning;El-, gas- og varmeforsyning | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Fjernvarmeværk og tidligere elværk, Nygade 22 og Stensgårdsvej 1-3, Hurup | V1 og V2 kortlagt | El-, gas- og varmeforsyning;El-, gas- og varmeforsyning | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Fjernvarmeværk og tidligere elværk, Nygade 22 og Stensgårdsvej 1-3, Hurup | V1 og V2 kortlagt | El-, gas- og varmeforsyning;El-, gas- og varmeforsyning | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| FORD, HURUP | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer;Vognmandsvirksomhed | Benzin og olie, salg af;Andet;Andet | |
| FORD, HURUP | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer;Vognmandsvirksomhed | Benzin og olie, salg af;Andet;Andet | |
| Hurup Jernstøberi, Nørregade 7 | V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Støbning af jernprodukter | Metal, støbning af;Andet | |
| HURUP MOTORCOMPAGNI | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| HURUP MOTORCOMPAGNI | V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| Korn- og foderstofvirksomhed, Industrivej 5, Hurup Thy | V2 kortlagt | Maskinindustri;Engroshandel med korn, såsæd og foderstoffer | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Bejdsning |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (16)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorethan | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Tetrachlormethan | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
110 Perfluorerede stoffer (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluornonansyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
20 Kemiske hovedbestanddele (31)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat/nitrit kriterie | 0,01 Ingen | 1 Ingen | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Svovlbrinte (sulfid) | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,01 mg/l | – | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Natrium | 24 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 110 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 0,5 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,01 mg/l | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 1,1 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 18 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 240 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 66 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Sulfat | 54 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Natrium | 17 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Fluorid | 0,1 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorid | 53 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | 0,54 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,95 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 3,6 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | < 0,05 FNU | 1 FNU | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 11.12.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 10,4 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2018 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (30)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | 1,3 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | 1,5 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Aluminium | 1,3 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Zink | 7,1 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Selen | 0,12 µg/l | 10 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,55 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Kviksølv | < 0,001 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Kobber | 4,4 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Chrom | 0,064 µg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Bor | 25 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Bly | 0,35 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Arsen | 1,6 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Antimon | < 0,1 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Aluminium | 0,74 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Zink | 22 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,31 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Kobber | 51 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | < 0,03 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,17 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 2,3 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Aluminium | 1 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Strontium | 320 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 29.05.2019 | afgang vandværk |
| Nikkel | 0,25 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2018 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 19.02.2018 | ledningsnet |
| Bor | 27 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2018 | ledningsnet |
| Arsen | 2,1 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 19.02.2018 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Benz(b+k)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(a)pyren | < 0,003 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Fluoranthen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Epichlorhydrin | < 0,02 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(ghi)perylen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Benzen | < 0,03 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (53)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | 0,032 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Pesticider, sum | 0,032 µg/l | 0,1 µg/l | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 29.05.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (18)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 160 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 5 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 27.02.2020 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 21.08.2019 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 1 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 11.12.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.12.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 11.12.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 1 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 11.05.2015 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 06.12.2010 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (9)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10,4 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,1 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 59,1 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 20.05.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 9,7 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 57 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 9,4 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 11.12.2018 | ledningsnet |
| pH | 7,3 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 11.12.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 57,4 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 11.12.2018 | ledningsnet |
None (2)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PAH, sum af 6 | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |
| Organiske chlorforbindelser | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 17.05.2021 | taphane uden gennemskyl |