Mjang Dam Vandværk, Sønderborg Forsyning A/S
Sønderborg Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · SONFOR (driftsinfo) · Se på kortet
Hårdhed
15 °dHtemmelig hårdt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 2,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke analyseret
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (5)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 8 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 4 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 10.11.2025 | afgang vandværk |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: C Tynd: kun få analyser er registreret.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Etageboliger | 242.697 m³ | 3.136 modtagere |
| Parcelhuse | 227.265 m³ | 2.459 modtagere |
| Institutioner (84+86) | 79.435 m³ | 142 modtagere |
| Andet erhverv | 72.932 m³ | 167 modtagere |
| Landhusholdninger | 14.149 m³ | 28 modtagere |
| Hotel/camping | 8.825 m³ | 4 modtagere |
| Landbrugsdrift (72+74+75) | 6.385 m³ | 4 modtagere |
| Fritidshuse | 3.818 m³ | 40 modtagere |
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 170. 315 | Ikke oplyst | 55 m | – | 28.05.2025 | 0 mg/l | – | – |
| 170. 320 | Ikke oplyst | 62 m | – | 01.09.2026 | 0 mg/l | – | – |
| 170. 325 | Ikke oplyst | 70 m | – | 28.05.2025 | 0 mg/l | – | – |
| 170. 327 | Ikke oplyst | 65 m | – | 08.12.2008 | < 0,5 mg/l | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (11)
- 170. 318
- 170. 321
- 170. 322
- 170. 326
- 170. 343
- 170. 344
- 170. 358
- 170. 370
- 170. 375
- 170. 376
- 170. 377
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Mjang Dam Vandværk, Sønderborg Forsyning A/S dannes i et opland på 33,8 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 47, heraf 1 hvor regionen har registreret PFAS-stoffer, 1 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 47)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Tidligere losseplads, Tovrup | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | PFAS |
| Autoværksted med benzinsalg - Asserballe St 25, 6440 Augustenborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Autoværksted med benzinsalg - Asserballe St 25, 6440 Augustenborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Autoværksted med benzinsalg - Asserballe St 25, 6440 Augustenborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Autoværksted med benzinsalg - Asserballe St 25, 6440 Augustenborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Autoværksted med benzinsalg - Asserballe St 25, 6440 Augustenborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Autoværksted med benzinsalg - Asserballe St 25, 6440 Augustenborg | V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Bro Børnehus, Børnehave | V2 kortlagt | Børnehaver;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads;Diffus forurening | |
| Bro Børnehus, Børnehave | V2 kortlagt | Børnehaver;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads;Diffus forurening | |
| Bro Børnehus, Børnehave | V2 kortlagt | Børnehaver;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads;Diffus forurening | |
| Bro Børnehus, Børnehave | V2 kortlagt | Børnehaver;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads;Diffus forurening | |
| Entreprenørvirksomhed med betonstøbning - Industrivej 7 | V2 kortlagt | Fremstilling af byggematerialer af beton | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Entreprenørvirksomhed med betonstøbning - Industrivej 7 | V2 kortlagt | Fremstilling af byggematerialer af beton | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Entreprenørvirksomhed med betonstøbning - Industrivej 7 | V2 kortlagt | Fremstilling af byggematerialer af beton | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Fjernvarme - Industrivej 6 | V2 kortlagt | Oplagsplads;Varmeforsyning | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| K. P. Biler - Mejerivej 17 | V2 kortlagt | Fremstilling af mejeriprodukter;Gasforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, oplag | |
| K. P. Biler - Mejerivej 17 | V2 kortlagt | Fremstilling af mejeriprodukter;Gasforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, oplag | |
| K. P. Biler - Mejerivej 17 | V2 kortlagt | Fremstilling af mejeriprodukter;Gasforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, oplag | |
| K. P. Biler - Mejerivej 17 | V2 kortlagt | Fremstilling af mejeriprodukter;Gasforsyning;Autoreparationsværksteder | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Gas, oplag | |
| Losseplads - Lambjergvej | V2 kortlagt | Indsamling af affald | Losseplads, ukontrolleret deponering af affald | |
| Materielgård, - Industrivej 1 | V1 og V2 kortlagt | Oplagsplads;Oplagsplads | Materialgård;Andet | |
| Materielgård, - Industrivej 1 | V1 og V2 kortlagt | Oplagsplads;Oplagsplads | Materialgård;Andet | |
| Materielgård, - Industrivej 1 | V1 og V2 kortlagt | Oplagsplads;Oplagsplads | Materialgård;Andet | |
| Materielgård, - Industrivej 1 | V1 og V2 kortlagt | Oplagsplads;Oplagsplads | Materialgård;Andet | |
| Materielgård, - Industrivej 1 | V1 og V2 kortlagt | Oplagsplads;Oplagsplads | Materialgård;Andet |
Alle seneste målinger
110 Perfluorerede stoffer (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,0003 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.09.2021 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (15)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Sulfat | 16 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,021 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 2,2 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,01 mg/l | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,004 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,2 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 10,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 12 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 10.11.2025 | afgang vandværk |
| Calcium | 87 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 10.11.2025 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 15 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 10.11.2025 | afgang vandværk |
| Mangan | 0,002 mg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Jern | 0,08 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Ammoniak+ammonium | 0,012 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 10 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (2)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 10.11.2025 | afgang vandværk |
| Arsen | < 0,03 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 10.11.2025 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (8)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 5 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 4 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 10.11.2025 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 8 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 07.12.2020 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 10,2 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 46,2 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 01.09.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 72,2 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 07.12.2020 | ledningsnet |
| Temperatur | 10 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 18.11.2003 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 18.11.2003 | ledningsnet |