Padborg Vandværk - Toldbodvej
Aabenraa Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Padborg Vandværk AMBA · Se på kortet
Hårdhed
7,6 °dHblødt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 0,62 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 31.05.2019 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (7)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 09.07.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 04.10.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 09.07.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 09.09.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 12 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 09.07.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 14.09.2018 | afgang vandværk |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Samlet oppumpet vandmængde | 533.014 m³ | |
| Filterskylning m3 | 6.000 m³ |
- Leverer til Kruså Vandværk: 16.977 m³ i 2020
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 174. 163 | Indvinding | 101 m | – | 09.12.2024 | – | – | – |
| 174. 522 | Indvinding | 164 m | – | 13.03.2024 | – | – | – |
| 174. 523 | Indvinding | 167 m | – | 21.07.2025 | – | – | – |
| 174. 524 | Indvinding | 167 m | – | 21.07.2025 | – | – | – |
| 174. 526 | Indvinding | 167 m | – | 24.05.2024 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (2)
- 174. 108
- 174. 98
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Padborg Vandværk - Toldbodvej dannes i et opland på 1,9 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 54, 12 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 54)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Benzinstation | V1 og V2 kortlagt | Ingen | Villaolietank, privat oplag af | |
| Dieselgården - Hermesvej 7 | V1 og V2 kortlagt | Servicestationer | Benzin og olie, salg af | |
| Flyveaskedepot | V2 kortlagt | Ikke specificeret | Flyveaske, tilført/udlagt | |
| Gravhøj forurenet fra skydebane | V2 kortlagt | Rekreativt areal | Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| Gravhøj forurenet fra skydebane | V2 kortlagt | Rekreativt areal | Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| Gravhøj forurenet fra skydebane | V2 kortlagt | Rekreativt areal | Skydebane, aktiviteter vedr. | |
| Slaggedepot | V2 kortlagt | Ingen | Slagge, tilført/udlagt | |
| Slaggedepot - Thorsvej 19 | V2 kortlagt | Ingen | Slagge, tilført/udlagt | |
| Slaggedepot - Thorsvej 19 | V2 kortlagt | Ingen | Slagge, tilført/udlagt | |
| Slaggedepot - Thorsvej 19 | V2 kortlagt | Ingen | Slagge, tilført/udlagt | |
| Slaggedepot - Thorsvej 19 | V2 kortlagt | Ingen | Slagge, tilført/udlagt | |
| Slaggedepot - Thorsvej 19 | V2 kortlagt | Ingen | Slagge, tilført/udlagt | |
| Slaggedepot - Thorsvej 19 | V2 kortlagt | Ingen | Slagge, tilført/udlagt | |
| Støjvold - Toldbodvej/Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Ingen | Forurenet fyldjord, tilført | BNBO |
| Støjvold - Toldbodvej/Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Ingen | Forurenet fyldjord, tilført | BNBO |
| Tidl.fyldplads, Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| Tidl.fyldplads, Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | BNBO |
| Tidl.fyldplads, Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| Tidl.fyldplads, Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | BNBO |
| Tidl.fyldplads, Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| Tidl.fyldplads, Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| Tidl.fyldplads, Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | |
| Tidl.fyldplads, Kådnermarksvej | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Fyldplads, deponering | BNBO |
| Tidl.fyldplads, Toldbodvej | V1 og V2 kortlagt | Savværker;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Kemikalier, anvendelse af;Fyldplads, deponering | |
| Tidl.fyldplads, Toldbodvej | V1 og V2 kortlagt | Savværker;Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Kemikalier, anvendelse af;Fyldplads, deponering |
Alle seneste målinger
20 Kemiske hovedbestanddele (16)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 5,2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,017 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 46 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 0,62 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,01 mg/l | ikke påvist | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | 0,011 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,73 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 7,6 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 160 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 9,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | 1,9 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Turbiditet | 0,16 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,13 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 09.07.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 09.07.2018 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (3)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | 0,044 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Aluminium | 0,98 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 31.05.2019 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | 35 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 37 grader | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 14.09.2018 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 12 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 09.07.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 09.07.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 09.07.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | < 1 antal/ml | – | ikke påvist | 09.09.2015 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 04.10.2010 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 11 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,8 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 27 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 29.06.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 19,8 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 09.07.2018 | ledningsnet |
| pH | 7,7 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 09.07.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 41 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 09.07.2018 | ledningsnet |
None (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 26.04.2004 | ledningsnet |