Sønder-Felding Vandværk
Herning Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · Sønder-Felding Vandværk a.m.b.a. · Se på kortet
Hårdhed
6,3 °dHblødt
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 0,33 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
PFAS (sum af 4)
ikke påvist
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (72)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 25.09.2023 | taphane uden gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metalaxyl-M | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (6)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 31.05.2018 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 14.10.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 31.05.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 15 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 09.11.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 6 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 31.05.2018 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: A God: alle hovedgrupper er undersøgt inden for de seneste år.
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Industri/håndværk | 133.933 m³ | 24 modtagere |
| Parcelhuse | 67.950 m³ | 885 modtagere |
| Filterskylning m3 | 6.276 m³ |
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 94. 1981 | Grundvandssænkning | 14 m | – | 07.08.1967 | – | – | – |
| 94. 2477 | Indvinding | 103 m | – | 22.04.2025 | – | – | – |
| 94. 2699 | Indvinding | 103 m | – | 31.10.2023 | – | – | – |
Sløjfede og tidligere boringer (4)
- 103. 1771
- 94. 1749
- 94. 1919
- 94. 2391
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Sønder-Felding Vandværk dannes i et opland på 15,3 km², med 3 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 22.
Se de kortlagte lokaliteter (22)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Jutlandia losseplads | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Losseplads ved Skovlyst | V2 kortlagt | Drift af affaldsbehandlingsanlæg | Losseplads | |
| Produkthandel | V2 kortlagt | Genbrug af metalaffaldsprodukter | Genindvinding af affald | |
| Skrotplads | V2 kortlagt | Genbrug af metalaffaldsprodukter | Genindvinding af affald | |
| Skrotplads | V2 kortlagt | Genbrug af metalaffaldsprodukter | Genindvinding af affald | |
| Smedemester J. Michaelsen og søn | V2 kortlagt | Anden bearbejdning af jern og stål i øvrigt;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Andet | |
| Andelsmejeriet med olietank | V1 kortlagt | Fremstilling af mejeriprodukter | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Brandstation | V1 kortlagt | Brandvæsen og redningskorps | Brandslukningsanlæg, herunder køretøjer med skumvæske | |
| Ejda Tempo Maskinfabrik | V1 kortlagt | Reparation af maskiner til land-, have- og skovbrug | Andet | |
| Ilderhede Maskinstation | V1 kortlagt | Maskinindustri | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Ilderhede Maskinstation | V1 kortlagt | Maskinindustri | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Ilderhede Maskinstation | V1 kortlagt | Maskinindustri | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Jutlandia | V1 kortlagt | Møbelindustri og anden industri | Andet | |
| Karstoft Rutebiler | V1 kortlagt | Parkerings- og garageanlæg | Andet | |
| Rationel Vinduesfabrik | V1 kortlagt | Træimprægneringsvirksomheder mv. | Imprægnering | |
| Sdr. Felding Auto I/S | V1 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Sdr. Felding Auto I/S | V1 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, aktiviteter vedr.;Benzin og olie, salg af | |
| Sdr. Felding Varmeværk | V1 kortlagt | Produktion af elektricitet;Varmeforsyning | Andet;Andet | |
| Sønder Felding Autoværksted | V1 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Sv. Aage Christensen (vognmand) | V1 kortlagt | Boligejendom;Vognmandsvirksomhed | Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Andet | |
| Vognmand Arne Hansen m.fl. | V1 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af | |
| Vognmand Arne Hansen m.fl. | V1 kortlagt | Vognmandsvirksomhed | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
110 Perfluorerede stoffer (47)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Perfluortridecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluornonansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluordecansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 22 stoffer | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| PFAS (sum af PFOA, PFOS, PFNA og PFHxS) | < 0,00005 µg/l | – | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluornonansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluortridecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluordodecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorundecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluornonansyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluordecansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0,0002 µg/l | – | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
20 Kemiske hovedbestanddele (30)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Sulfat | 5 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Natrium | 13 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Jern | 0,061 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Fluorid | 0,062 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chlorid | 17 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrat | 0,33 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | 0,0016 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | 0,014 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,95 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 4,8 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | 0,42 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Mangan | < 0,002 mg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Magnesium | 6,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,057 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Calcium | 34 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Nitrat | 0,34 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,016 mg/l | 0,01 mg/l | over kravværdi, inden for det bekendtgørelsen kan acceptere på betingelser | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 0,87 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 6,3 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Hydrogencarbonat | 131 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | 7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 7,2 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Jern | 0,053 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 09.11.2022 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 5,9 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 09.11.2022 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,4 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 09.11.2022 | taphane med gennemskyl |
| Jern | 0,032 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 31.05.2018 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 6,7 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 31.05.2018 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (30)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 36 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Uran | 0,01 µg/l | 10 µg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Selen | < 0,05 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,13 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kviksølv | < 0,001 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kobber | 4,1 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Chrom | 0,16 µg/l | 25 µg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cadmium | 0,0034 µg/l | 3 µg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bor | 56 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bly | 0,16 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Arsen | < 0,03 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Aluminium | 1,9 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Nikkel | 0,037 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Arsen | < 0,03 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Zink | 28 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 23.02.2022 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | < 0,03 µg/l | 20 µg/l | ikke påvist | 23.02.2022 | taphane med gennemskyl |
| Kviksølv | < 0,001 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 23.02.2022 | taphane med gennemskyl |
| Kobber | 3,1 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 23.02.2022 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | 0,056 µg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 23.02.2022 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | < 0,003 µg/l | 3 µg/l | ikke påvist | 23.02.2022 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,19 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 23.02.2022 | taphane med gennemskyl |
| Aluminium | 2,3 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 23.02.2022 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,043 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 02.03.2016 | ledningsnet |
| Kobolt | < 0,04 µg/l | – | ikke påvist | 02.03.2016 | ledningsnet |
| Bor | 59 µg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 02.03.2016 | ledningsnet |
| Arsen | < 0,03 µg/l | – | ikke påvist | 02.03.2016 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Benz(a)pyren | < 0,003 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Bisphenol A | < 0,01 µg/l | 2,5 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Fluoranthen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Epichlorhydrin | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(ghi)perylen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Trifluoreddikesyre | < 0,05 µg/l | 9 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Trifluoreddikesyre | < 0,05 µg/l | 9 µg/l | ikke påvist | 23.02.2022 | taphane uden gennemskyl |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (73)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| N-(4-amino-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl)-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 6-Amino-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N-[4-(ethylamino)-6-hydroxy-1,3,5-triazin-2-yl]-2-methylalanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dimethylacetanilid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamidsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 6-Hydroxy-7,7-dimethyl-6,8-dihydroimidazo[1,2-a][1,3,5]triazin-2,4-dion | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 6-(tert-Butylamino)-1,3,5-triazin-2,4-diol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 4-(tert-Butylamino)-6-hydroxy-1-methyl-1,3,5-triazin-2(1H)-one | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| [(2,6-Dimethylphenyl)(2-sulfoacetyl)amino]eddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 4-Bis-amido-3,5,6-trichlorobenzenesulfonat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| t-Sulfinyleddikesyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Diethyl-m-toluamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metaldehyd | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| (2,6-Dimethylphenylcarbamoyl)methansulfonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| PPU (IN70941) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| TFMP | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Monuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metamitron-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Metalaxyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Imazalil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorbenzen | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 25.09.2023 | afgang vandværk |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 25.09.2023 | taphane uden gennemskyl |
| Metalaxyl-M | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 11.08.2022 | afgang vandværk |
60 Mikrobiologiske parametre (17)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 29.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 6 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 31.05.2018 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 31.05.2018 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 31.05.2018 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 15 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 09.11.2015 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 14.10.2010 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (10)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 11 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 10,5 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 29.04.2026 | taphane med gennemskyl |
| pH | 7,8 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 25 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 29.04.2026 | taphane uden gennemskyl |
| Temperatur | 8,7 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| pH | 7,5 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Konduktivitet | 25 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 27.01.2026 | afgang vandværk |
| Temperatur | 13,7 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 31.05.2018 | ledningsnet |
| pH | 7,6 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 31.05.2018 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 28 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 31.05.2018 | ledningsnet |