Stigsnæs Vandindvinding I/S
Slagelse Kommune · aktivt anlæg, alment · GEUS Jupiter · CVR 17565508 · Se på kortet
Hårdhed
Nitrat, PFAS, pesticider og mikrobiologi
Nitrat
påvist under kravværdi
Se målinger (1)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Nitrat | 2,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
PFAS (sum af 4)
ikke analyseret
Pesticider
ikke påvist
Se målinger (51)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metalaxyl-M | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
Mikrobiologi
påvist under kravværdi
Se målinger (7)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 05.10.2010 | ledningsnet |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 4 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 28.10.2002 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 30.09.2015 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader | 3 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
Påbud: ingen åbne påbud registreret i Jupiter
Datadækning: ingen registrerede drikkevandsanalyser
Udvikling over ti år
Hvor vandet kommer fra
Indvinding
Hvem får vandet
| Andet erhverv | 259.925 m³ | 3 modtagere |
| Leveret til andre værker m3 | 259.925 m³ |
- Leverer til et andet anlæg: 132.322 m³ i 1999
Behandling
- Iltning: Ikke oplyst · Filtrering: Ikke oplyst
Boringer og råvand
Råvand er grundvandet, før vandværket behandler det. Kravværdierne gælder for drikkevandet ved hanen, ikke for råvandet, så tallene her viser, hvad vandværket arbejder med, ikke hvad du drikker. Læs om råvand.
| Boring (DGU-nr.) | Brug | Dybde | Grundvandsstand | Råvand senest | Nitrat | Pesticider påvist | PFAS påvist |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 219. 48 | Indvinding | 51 m | – | 29.05.2019 | – | – | – |
| 220. 334 | Indvinding | 63 m | – | 31.03.2023 | 0 mg/l | – | – |
| 220. 347 | Indvinding | 33 m | – | 31.03.2023 | – | – | – |
| 220. 348 | Indvinding | 37 m | – | 29.05.2019 | 0 mg/l | – | – |
| 220. 367 | Indvinding | 46 m | – | 09.08.2024 | – | – | – |
| 220. 419 | Indvinding | 60 m | – | 09.08.2024 | – | – | – |
| 220. 420 | Indvinding | 60 m | – | 14.02.2025 | – | – | – |
| 220. 682 | Indvinding | 45 m | – | 09.08.2024 | – | – | – |
| 220. 685 | Indvinding | 40 m | – | 09.02.2024 | – | – | – |
| 220. 687 | Indvinding | 41 m | – | 09.02.2024 | – | – | – |
Pejle- og moniteringsboringer (7)
- 220. 194
- 220. 364
- 220. 418
- 220. 456
- 220. 482
- 220. 483
- 220. 484
Sløjfede og tidligere boringer (2)
- 219. 53
- 220. 485
Indvindingsoplandet
Grundvandet til Stigsnæs Vandindvinding I/S dannes i et opland på 42,9 km², med 9 boringsnære beskyttelsesområder.
Kortlagte jordforureninger i oplandet: 159, 1 inden for et boringsnært beskyttelsesområde.
Se de kortlagte lokaliteter (25 af 159)
| Lokalitet | Status | Branche | Aktivitet | |
|---|---|---|---|---|
| Losseplads, Kanehøj | V2 kortlagt | Renovation, snerydning mv. | Losseplads | |
| Losseplads, Tystofte | V2 kortlagt | Renovation, snerydning mv. | Losseplads | |
| daginstituion | V2 kortlagt | Uoplyst | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| daginstituion | V2 kortlagt | Uoplyst | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| daginstituion | V2 kortlagt | Uoplyst | Andre aktiviteter uden tilknytning til branche | |
| DSB Skælskør Station, tidl. baneareal, Pratt Benz. | V1 og V2 kortlagt | Jernbaner;Bustrafik | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Jernbane og rangérområde | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Gulf Service, Næstvedvej 76, Næstvedvej 78, Træbjergvej, 4230 Skælskør | V1 og V2 kortlagt | Autoreparationsværksteder;Autoelektrikere;Servicestationer;Servicestationer;Servicestationer | Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Benzin og olie, salg af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af;Olie og benzin, erhvervsmæssig brug af | |
| Iindbygning af opgravet fjordmateriale | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter | Andre restprodukter, tilført/udlagt | |
| Iindbygning af opgravet fjordmateriale | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter | Andre restprodukter, tilført/udlagt | |
| Iindbygning af opgravet fjordmateriale | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter | Andre restprodukter, tilført/udlagt | |
| Iindbygning af opgravet fjordmateriale | V2 kortlagt | Genbrug af affaldsprodukter | Andre restprodukter, tilført/udlagt | |
| Jeep-Centralen, Næstvedvej 31, 4230 Skælskør | V2 kortlagt | Landbrugsmaskinstationer;Landbrugsmaskinstationer | Benzin og olie, erhvervsmæssig oplag af;Pesticider, aktiviteter vedr. | |
| Labofa A/S - Smidstrupvej 11, Næstvedvej 47 m.fl. | V1 og V2 kortlagt | Fremstilling af andre færdige metalprodukter | Metal, skæring, fræsning, svejsning og lodning af |
Alle seneste målinger
100 Halogenerede alifatiske kulbrinter + nedbrydningsprodukter (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Vinylchlorid | < 0,02 µg/l | 0,5 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 1,2-Dichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 1,1,2,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 1,1,2-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 1,1,1-Trichlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Trichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Tetrachlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Trichlormethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 1,1,1,2-Tetrachlorethan | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Trans-1,2-dichlorethen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 1,1-Dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Cis-1,2-dichlorethylen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
110 Perfluorerede stoffer (13)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Sum af PFAS, 12 stoffer | < 0 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 6:2 Fluortelomersulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorpentansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorbutansulfonsyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluordecansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonamid | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluornonansyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluoroctansyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorheptansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorhexansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluoroctansulfonsyre (sum forgrenet og lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorhexansulfonsyre | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Perfluorbutansyre (lineær) | < 0,001 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
20 Kemiske hovedbestanddele (38)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Natrium | 61 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 01.07.2020 | afgang vandværk |
| Mangan | 0,005 mg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 01.07.2020 | afgang vandværk |
| Jern | < 0,01 mg/l | 200 µg/l | ikke påvist | 01.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | < 0,001 mg/l | 0,1 mg/l | ikke påvist | 01.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Nitrit | 0,0082 mg/l | 0,01 mg/l | påvist under kravværdi | 01.07.2020 | afgang vandværk |
| Ammoniak+ammonium | < 0,005 mg/l | 0,05 mg/l | ikke påvist | 01.07.2020 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 8,6 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Oxygen indhold | 9,8 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 01.07.2020 | afgang vandværk |
| Farvetal-Pt | 3,2 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 01.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Turbiditet | 0,17 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 01.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Hydrogencarbonat | 383 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 16.04.2020 | afgang vandværk |
| Aggressiv kuldioxid | < 2 mg/l | – | ikke påvist | 16.04.2020 | afgang vandværk |
| Methan | < 0,005 mg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Dihydrogensulfid | < 0,02 mg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Sulfat | 24 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Natrium | 61 mg/l | 175 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Mangan | 0,003 mg/l | 50 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Magnesium | 21 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Jern | 0,028 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Jern | 0,057 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Fluorid | 0,72 mg/l | 1,5 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Chlorid | 110 mg/l | 250 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Calcium | 110 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Nitrat | 2,7 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nitrat | 2,4 mg/l | 50 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Nitrit | 0,0069 mg/l | 0,1 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Ammoniak+ammonium | 0,019 mg/l | 0,05 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,6 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Ikke flygtigt organisk kulstof | 2,4 mg/l | 4 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Hårdhed, total | 20 °dH | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Oxygen indhold | 10,4 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 3,3 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Farvetal-Pt | 3,2 mg Pt/l | 15 mg Pt/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Turbiditet | 0,36 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Turbiditet | 0,37 FNU | 1 FNU | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Jern | 0,014 mg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Oxygen indhold | 9 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Mangan | 0,018 mg/l | – | påvist, ingen kravværdi | 28.10.2002 | ledningsnet |
30 Uorganiske sporstoffer (20)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Zink | 4,3 µg/l | 3 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Selen | < 0,05 µg/l | 10 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,2 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,43 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Kviksølv | < 0,002 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Kobber | 12 µg/l | 2 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Kobolt | 0,063 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Chrom | < 0,03 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Cadmium | 0,0039 µg/l | 3 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Bor | 140 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Bly | 0,13 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 1,2 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Arsen | 1,4 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Antimon | < 0,2 µg/l | 5 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Aluminium | 3 µg/l | 200 µg/l | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Cyanid, total | < 1 µg/l | 50 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Nikkel | 0,16 µg/l | 20 µg/l | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Kobolt | 0,055 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Bor | 190 µg/l | 1 mg/l | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Arsen | 1,4 µg/l | 5 µg/l | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
40 Organisk mikroforurening (14)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Benz(a)pyren | < 0,003 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Ethylbenzen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Indeno(1,2,3-cd)pyren | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Fluoranthen | < 0,005 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| m+p-Xylen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| o-Xylen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Epichlorhydrin | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Acrylamid | < 0,05 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Benz(k)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Benz(ghi)perylen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Benz(b)fluoranthen | < 0,005 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Toluen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Benzen | < 0,02 µg/l | 1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Naphthalen | < 0,02 µg/l | – | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
50 Pesticider, nedbrydningsprodukter og beslægtede stoffer (51)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| N-(2,6-dimethylphenyl)-N-(methoxyacetyl)alanin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Chlorothalonilamid sulfonsyre (R417888) | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Propachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dimethachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dimethachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Alachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metazachlor OA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metazachlor ESA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| N,N-Dimethylsulfamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| CGA 108906 | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metalaxyl-M | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Methyl-desphenyl-chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desphenyl chloridazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Didealkyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desisopropyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desethyl-hydroxyatrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Bentazon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| (Aminomethyl)phosphonsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Simazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Mechlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| MCPA | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dichlorprop | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzosyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metribuzin-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metribuzin-desamino | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metribuzin-desamino-diketo | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 1,2,4-Triazol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Metribuzin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Hexazinon | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Glyphosat | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Ethylenthiourea | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Hydroxy-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desethyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Aldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| cis-Heptachlorepoxid | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Heptachlor | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dieldrin | < 0,01 µg/l | 0,03 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2-(2,6-dichlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 4-Nitrophenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2,6-Dichlorbenzamid | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Pentachlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,01 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2,6-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2,4-Dichlorphenol | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Diuron | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Dichlobenil | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Hydroxysimazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Terbuthylazin-desethyl | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Desethyldesisopropyl-atrazin | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| 2-(4-Chlorphenoxy)propionsyre | < 0,01 µg/l | 0,1 µg/l | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
60 Mikrobiologiske parametre (17)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 06.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 06.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 06.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Kimtal ved 22 grader | < 1 antal/ml | 200 antal/ml | ikke påvist | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Intestinal enterokokker | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Kimtal ved 22 grader | 3 antal/ml | 200 antal/ml | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Escherichia coli | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Coliforme bakterier ved 37grader. | < 1 antal/100 ml | 0 antal/100 ml | ikke påvist | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Kimtal ved 22 grader, PCA | 2 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 30.09.2015 | ledningsnet |
| Termotolerante colibakterier | < 1 antal/100 ml | – | ikke påvist | 05.10.2010 | ledningsnet |
| Kimtal ved 37 grader, PCA | 4 antal/ml | – | påvist, ingen kravværdi | 28.10.2002 | ledningsnet |
80 Tilstandsparametre (12)
| Parameter | Måling | Kravværdi | Vurdering | Dato | Prøvested |
|---|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 19,6 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 01.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,2 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 01.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| Konduktivitet | 86 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 01.07.2020 | taphane uden gennemskyl |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 16.04.2020 | afgang vandværk |
| Temperatur | 8,9 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Temperatur | 9,1 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| pH | 7,4 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 86 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | taphane med gennemskyl |
| Konduktivitet | 86 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 30.03.2020 | afgang vandværk |
| Temperatur | 14,4 °C | – | påvist, ingen kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
| pH | 7,2 pH | 8,5 pH | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |
| Konduktivitet | 86 mS/m | 2.500 µS/cm | påvist under kravværdi | 15.10.2019 | ledningsnet |